Українці Естонії

Українці в Естонії – третя за чисельністю нація в країні.

За даними Департаменту статистики, згідно результатів перепису населення, який було проведено у 2011 році, в Естонії мешкають представники 192 національностей. На першому місці естонці, потім руські, українці, білоруси і фіни. Таким чином, в Естонії мешкають 68,7% естонців, 24,8% руських і 1,7% українців, доля білорусів і фінів не перевищує 1%.

Про те, скільки років тому в Естонії з’явилися українці і українська діаспора, команді Ukrainians.md розповів голова правління Асоціації українських організацій в Естонії, голова крайової управи Спілки української молоді в Естонії, директор української недільної школи «Надія», член Ради при Міністрі культури Естонії з питань національних меншин Володимир Паламар.

— Українці мешкаю в Естонії з часів Київської держави, коли було прокладено торгівельний шлях, який називався із греків в варяги. Наприклад, місто Тарту раніше було містом Юрій, на честь сина князя Вячко, який колись там загинув.

Якщо повернутися до недавніх часів, то перша українська організація була заснована у місті Таллінн українцями, які служили у царській армії та рятуючись від комуністичної чуми залишились у вільній Естонії. Я особисто знаю вже таких естонських українців, які пам’ятають що їхні діди були українцями та посилились в Естонії. Також була студентська група в Тартуському університеті, де навчався брат Лесі Українки. Вона гостила в нього, а на будинку де вона зупинялась висить пам’ятна дошка, яку встановила українська громада та Посольство України в Естонії.

Основна частина української діаспори – це трудова радянська імміграція. Наприкінці 80-х років в Естонії існувало багато музичних колективів, які співали українські пісні та об’єднували кругом себе українців. А на початку 90-х була створена організація, яка носила назву «українське земляцтво», та об’єднала у собі багатьох вихідців із України. Ця організація існувала до кінця 90-х років. У 2000 році була створена перша Асоціація українських організацій в Естонії, яка об’єднала всі українські товариства держави.

Головна мета Асоціації українських організацій в Естонії – координація та підвищення ефективності діяльності, підтримка та розвиток організацій у сфері збереження традицій, української мови, культури, мистецтва, як невід’ємної частини культурної спадщини в Естонії.

Асоціація українських організацій в Естонії не є організацією, яка поглинає інші товариства, навпаки це своєрідна координаційна рада. Члени Правління Асоціації українських організацій в Естонії – це голови та керівники українських громад та товариств. Правління вирішує, які спільні заходи будуть проводитись і планує їх фінансування. На місцях організації повністю самостійні у своїй діяльності.

При Асоціації офіційно зареєстрована недільна школа «Надія», також члени правління ініціювали створення класів української мови у державних гімназія міста Таллінн та Сілламяє, де вивчають українську мову, історію, культуру, музику та мистецтво. Так само можна отримати юридичну консультацію, переклад документів та іншу допомогу.

У 2001 році Асоціація українських організацій в Естонії була нагороджена Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України «За вагомий внесок у справу формування позитивного іміджу України у світі, активну громадську діяльність». Неодноразово була відзначена Подяками та Грамотами від Міністерства Народонаселення Естонії, Міністерства Культури Естонії та міської влади міста Таллінна, Тарту, Міністерства Закордонних Справ України, Посольства України в Естонській Республіці, Фонду Інтеграції та міграції Естонії. Була відзначена Благословенною грамотою та медаллю Української Православної церкви Київського Патріархату митрополитом Філаретом, та пам’ятною медаллю Української Греко-католицької церкви Блаженнішим Любомиром Гузаром.

— Скільки наших організацій в Естонії, чим вони займаються?

— Сьогодні практично в кожному місті де мешкають українці працюють некомерційні українські організації.

— Які заходи проводяться для українців?

— Під егідою Асоціації українських організацій в Естонії традиційно проходять, такі заходи: Міжнародний фестиваль української творчості «Північна зірка»                 для дорослих. Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької творчості «Квіти України», урочисті концерти, присвячені Дню Незалежності України, Дні пам’яті відомих українських діячів культури і мистецтва, хорові вечора спільно з естонськими хорами, святкування Дня Святого Миколая, фольклорні заходи присвячені різдвяним святам, проведення конференцій, організація дитячих таборів відпочинку, камерні вечори, концерти солістів, літературні вечори, участь у Міжнародних фестивалях і вокальних конкурсах, проведення концертів, міські заходи культурно-просвітнього спрямування.

— Які умови створені для проживання і розвитку українців?

— Українські організації мають акредитацію у Міністерстві культури Естонії та фінансову підтримку для утримання офісів та недільних шкіл. Також існує два класи у державних гімназіях факультативного вивчення української мови.

Володимир Паламар розповів ще й про те, як на українців Естонії вплинув військовий конфлікт в Україні, а також яким чином вони надають допомогу своїм співвітчизникам.

— Ми всі тут живемо новинами з України, і кожен війну сприймає, як свою біль, але є такі українці, які дивляться російське телебачення та мають зовсім іншу точку зору, нажаль.

— Чи виникають в Естонії конфлікти місцевих українців із росіянами?

— Конфлікти є, але це емоційні спалахи. Естонія толерантна країна і культура її у людях виховує толерантне відношення до людей з різними поглядами та думками.

— Українці Естонії допомагають жителям України, військовим? У чому це проявляється?

— У нас створені декілька організацій, які збирають кошти та різні речі для переселенців й учасників АТО. Наприклад, є така організація яка називається «VABA UKRAINA». Вона вже дуже багато закупила та відправила у зону АТО засобів першої медичної допомоги для бійців.
https://www.facebook.com/groups/VabaUkraina/?fref=ts

— Скільки українців переїхало в Естонію через військовий конфлікт? Вони мають намір залишитися там чи повернуться в Україну?

— На даний момент мені відомо тільки про 40 сімей, які мають тимчасову можливість тут знаходитись. Думаю, що вони повернуться в Україну.

— Чи багато українців діаспори хочуть повернутися в Україну, незважаючи на ситуацію в країні?

— Я думаю, що українці діаспори, які хотіли повернутись до України вже повернулися. Але приїжджає молодь, яка тут навчається, працює, одружується. Вони, мабуть, могли б та хотіли б повернутися в Україну коли там будуть кращі умови їх реалізації.

Володимир Паламар сподівається, що в Україні скоро все налагодиться, і вдасться реалізувати багато спільних проектів Україна — Естонія.

Реклама
Запись опубликована в рубрике Діаспора в світі, Новини. Добавьте в закладки постоянную ссылку.

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s